Co daje pomiar mocy ciągnika? Wyjaśniamy

Pomiar mocy silnika to sposób na to, aby poznać jego parametry i dowiedzieć się, czy pracuje on tak wydajnie, jak oczekuje tego właściciel maszyny. Ci, którzy po takiej analizie nie będą zadowoleni z efektywności jednostki napędowej traktora, mogą skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań. Pozostaje im inwestycja w nową maszynę lub tuning ciągnika.

Jakie znaczenie ma moc silnika w ciągniku?

Moc jednostki napędowej ma bezpośredni wpływ na wydajność maszyny, a co za tym idzie – na to, jak szybko i sprawnie będą realizowane prace polowe. Lepsze parametry w tym zakresie, to zdecydowanie więcej możliwości dla rolnika.

Ciągniki z silnikami o dużej mocy lepiej radzą sobie z pracami polowymi, ze współpracą z innymi urządzeniami. Tym samym siew, opryski, młócenie są przeprowadzane szybciej i efektywniej. Dlatego chcąc usprawnić funkcjonowanie całego gospodarstwa, warto zacząć od przyjrzenia się samym maszynom pod kątem tego, czy można je zmodernizować.

Dlaczego warto przeprowadzić pomiar mocy ciągnika?

Pomiar mocy silnika warto przeprowadzać z czterech powodów.

1. Jest to sposób, aby dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest jednostka napędowa – dzięki pomiarowi mocy można sprawdzić, jak wydajnie ona działa pod obciążeniem.

2. Jest to patent na to, aby poznać optymalne parametry pracy maszyny – pozwala to dowiedzieć się, na jakich obrotach powinien pracować silnik, aby traktor sprawował się maksymalnie wydajnie.

3. Jest elementem diagnostyki pojazdu – pomiar mocy jest niezbędny, aby zweryfikować, czy maszyna ma parametry dostosowane do specyfiki, wielkości gospodarstwa oraz oczekiwań samego właściciela. Oprócz tego na podstawie takiej analizy fachowiec może wskazać powód nieprawidłowego działania ciągnika i określić, które z podzespołów, części wymagają naprawy.

4. W ten sposób można poznać rzeczywistą moc silnika – do każdej maszyny jest dołączona specyfikacja, w której jest jasno określona moc jednostki napędowej. Jednak są to dane powielane z opisów tworzonych przez samych producentów silników. Tym samym bez pomiaru mocy nie można dowiedzieć się, jak faktycznie funkcjonuje silnik w danym modelu traktora.

W jaki sposób przeprowadza się pomiar mocy silnika?

Ciągnik poddawany badaniu jest umieszczany na hamowni. Jest to specjalne miejsce pomiarowe, gdzie bada się osiągi silnika. Aby zmierzyć moc jednostki napędowej, podłączą się ją do specjalnego komputera.

Następnie silnik jest poddawany testom pod obciążeniem. Ciągnik ustawia się na jak najwyższe obroty. Następnie maszyna jest stopniowo wyhamowywana na hamowni. Badanie kończy się wtedy, gdy obroty – zgodnie ze specyfikacją traktora – osiągają minimalny poziom.

Pomiar mocy i co dalej? Tuning silnika

Zbyt niska moc silnika to nie wyrok. W jednostkach napędowych znajduje się zwykle niewykorzystany zapas mocy, którą można „uwolnić” poprzez modyfikację oprogramowania. Analiza jej mocy, zmiana ustawień przynoszą zdumiewające efekty.

W ten sposób potencjał silnika zostaje w pełni wykorzystany, traktor działa szybciej, wydajniej, co przekłada się efektywność prac polowych. Modyfikacja ustawień jednostki napędowej oznacza także oszczędności związane z mniejszym zużyciem paliwa, a więc niższe koszty eksploatacji pojazdu.

Pomiar mocy na hamowni jest korzystny z wielu względów. Dzięki niemu właściciel maszyny dokładnie wie, czego się po niej spodziewać, ocenia, czy jest ona przystosowana do warunków pracy w jego gospodarstwie. Następnie w razie potrzeby może zdecydować się na tuning silnika.