Czy zmiana mocy w ciągnikach jest bezpieczna? Wyjaśniamy

Podniesienie mocy silnika i obniżenie zużycia paliwa to kusząca propozycja dla wielu użytkowników ciągników rolniczych. Pozwala na wygenerowanie oszczędności, a przy tym umożliwia lepsze dopasowanie działania urządzeń do określonych potrzeb. Czy jednak taka modyfikacja zawsze jest bezpieczna? Sprawdź, co mówią eksperci.

Chiptuning ciągników rolniczych – charakterystyka

Modyfikacja parametrów jednostki napędowej maszyn rolniczych obejmuje wprowadzenie zmian do ich oprogramowania. W efekcie mogą one pracować z wyższą mocą oraz momentem obrotowym. Poprawa obu parametrów wpływa na efektywniejszą pracę silnika oraz zwiększa jego elastyczność. Dzięki temu maszyna może pracować na wyższym biegu lub na niższych obrotach, a to pozwala na obniżenie poziomu spalania paliwa.

Co ważne, takie modyfikacje zawsze dotyczą wyłącznie oprogramowania i są wykonywane poprzez podłączenie specjalistycznych urządzeń do złącza diagnostycznego. W nowoczesnych maszynach mogą też odbywać się bezpośrednio w sterowniku silnika. Podczas chiptuningu nie przeprowadza się żadnych prac związanych z dodaniem nowych przewodów lub lutowaniem obecnych.

Profesjonalnie wykonana modyfikacja parametrów silnika pozwala na podniesienie mocy o 15-20%. Polega to przede wszystkim na zwiększeniu dawki paliwa podawanego do komory spalania. Jak zatem może to wpłynąć na obniżenie spalania?

Wyższa moc (wynikająca z większej dawki paliwa) pozwala wykonać tę samą pracę na wyższym biegu i jednocześnie przy użyciu niższych obrotów. Dlatego ta sama ilość paliwa pozwala wykonać większą pracę, na przykład obrobić większą powierzchnię pola uprawnego.

Wśród dodatkowych korzyści można wskazać:

  • większą siłę uciągu przy niższych obrotach,
  • większą elastyczność pracy silnika,
  • możliwość pracy na wyższych biegach (niższych obrotach),
  • bezpieczniejszą pracę jednostki napędowej.

Warto jednak podkreślić, że aby uzyskać takie korzyści, podniesienie mocy musi zostać przeprowadzone przez specjalistów. Nie warto ryzykować prowadzeniem amatorskich prac. Układ napędowy nowoczesnych maszyn jest podatny na usterki, jeśli nie zna się specyfiki jego działania, a przede wszystkim przekroczy się bezpieczne wartości.

Podniesienie mocy w ciągniku – czy jest to bezpieczne?

W nowoczesnych sterowanych elektronicznie ciągnikach samo podnoszenie mocy wydaje się łatwym zadaniem, ponieważ wymaga jedynie wprowadzenia zmian w oprogramowaniu, aby uzyskać dodatkowe konie mechaniczne. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie podzespoły pojazdu, czyli sprzęgło, skrzynia biegów, tylny most czy turbosprężarka zostały fabrycznie przystosowane do określonego obciążenia. Aby modyfikacja silnika była bezpieczna, nie można go przekroczyć. Właśnie dlatego należy zlecać takie usługi wyłącznie specjalistom.

Silniki ciągników rolniczych są przystosowane do nieco większych mocy niż te, które znajdują się na tabliczkach znamionowych. Niektóre z nich są również fabrycznie wyposażone w systemy pozwalające na jej chwilowe zwiększenie. Zadaniem fachowca jest zatem przeprowadzenie takich zmian, aby wydobyć tę „ukrytą” moc, jednak nie przekroczyć dopuszczalnych granic.

Diagnostyka przede wszystkim

Modyfikacja parametrów jednostki napędowej w ciągnikach zawsze musi być poprzedzona bardzo dokładną diagnostyką. Skontrolowanie stanu maszyny pozwoli na podjęcie decyzji, czy bezpieczne przeprowadzenie modyfikacji jest możliwe. Kluczową kwestią jest stworzenie tak zwanej mapy silnika, ponieważ każdy jest eksploatowany w nieco inny sposób i ma inne objawy zużycia.

Niedopuszczalne jest wykonywanie zmian w jednostkach, które są uszkodzone. Może to doprowadzić do ich znacznie szybszego zużycia lub awarii.