Dlaczego silnik w ciągniku traci moc? Sprawdź możliwe przyczyny i ich rozwiązanie!

Traktor współpracuje z ciężkimi sprzętami rolniczymi, a kiedy porusza się po polu, musi pokonać opór stawiany przez glebę. Dlatego jeśli maszyna ta traci moc, odbija się to na wydajności prac, szybkości zbiorów, a w efekcie na rentowności całego gospodarstwa. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? W jaki sposób rozwiązać ten problem i przywrócić silnikowi optymalne parametry? Wyjaśniamy!

Silnik w ciągniku traci moc – jak to się objawia?

To, że silnik traci moc, jest dość szybko zauważane przez właściciela traktora. Diametralnie zmienia się sposób działania maszyny, która zaczyna inaczej funkcjonować zarówno podczas pokonywania nawet delikatnych wzniesień, jak i w czasie zmiany biegów.

Rolnik korzystający z traktora z silnikiem, który zaczyna sprawować się coraz gorzej, zauważy, że maszyna źle radzi sobie z podjazdami. Ponadto, jeśli traktor jest wykorzystywany regularnie, kierowca może stopniowo zacząć odczuwać zmianę jego działania podczas zmieniania biegów – ciągnik zaczyna wtedy „szarpać”. Zachowuje się on także w ten sposób w czasie przyspieszania.

Takich zmian w pracy maszyny nie można bagatelizować. Jest to znak, że musi przyjrzeć się jej specjalista, który zdiagnozuje problem z silnikiem.

Utraty mocy przez ciągnik – czym może być to spowodowane?

Spadek mocy silnika jest najczęściej spowodowany przez błędy dotyczące zarówno jego eksploatacji, jak i konserwacji poszczególnych części maszyny. Do takiej sytuacji może dojść na skutek:

  • zwiększonego tarcia elementów silnika

Im większe jest ich tarcie, tym silnik musi pokonać większy opory, aby móc działać. Zużywa na to sporą część swojej mocy. Dlatego jeśli jednostka napędowa nie jest rzetelnie, regularnie smarowana odpowiednimi smarami, może przełożyć się to na spadek jej wydajności. Dochodzą do tego tarcia, które pojawiają się między zewnętrznymi a wewnętrznymi podzespołami – związane między innymi z poruszaniem się maszyny po podłożu;

  • uślizgu kół jezdnych

Do utraty mocy silnika może dojść, gdy koła maszyny „ślizgają się” po podłożu, ścinają zewnętrzną warstwę ziemi. Wpływa to niekorzystnie także na jakość gleby.

Niekiedy utrata mocy przez ciągnik ma związek z:

  • wykorzystywaniem złej jakości paliwa;
  • zabrudzeniami zbiornika na paliwo.

Jak zapobiegać utracie mocy w silniku?

O silnik znajdujący się w ciągniku trzeba dbać. Zapobiega to jego zniszczeniu oraz przekłada się na moc maszyny i efektywność prac polowych.

Dlatego też należy dopasować smarowanie – rodzaj wykorzystywanego smaru – do specyfiki danej jednostki napędowej. Warto w tym zakresie stosować się do zaleceń jej producenta. Trzeba również zwracać uwagę na odpowiednie ciśnienie opon maszyny w stosunku do jej obciążania. Ważne jest także wykorzystywanie dobrej jakości paliwa.

Co robić, gdy silnik traci moc?

Silnik może zacząć tracić moc nawet wtedy, gdy właściciel ciągnika dba o jego smarowanie i we właściwy sposób go eksploatuje. Dotyczy to zwłaszcza często wykorzystywanych maszyn. W takiej sytuacji konieczne jest zajrzenie pod maskę traktora.

Zdecydowanie nie warto robić tego samodzielnie – lepszym rozwiązaniem jest profesjonalna diagnostyka. To najszybszy sposób, aby znaleźć przyczynę spadku mocy, natychmiast ją wyeliminować i przywrócić pełną sprawność ciągnikowi.

Jednak ci, którzy w dalszym ciągu nie będą zadowoleni z możliwości maszyny, mogą podkręcić jej parametry, a tym samym w pełni wykorzystać jej potencjał. Sposobem na to jest tuning. Polega on na modyfikacji oprogramowania jednostki sterującej. Dzięki temu z silnika jest wydobywana dodatkowa moc – traktor będzie pracował wydajniej i jeszcze lepiej współpracował ze sprzętem rolniczym. Oczywiście tuning wykonujemy jedynie po ewentualnej naprawie i w pełni sprawnej jednostce.