GR Snela – modyfikacje ciągników w gospodarstwie

Ciągniki to podstawowe maszyny wykorzystywane w każdym gospodarstwie rolnym, takim jak Snela. Pojazdy te muszą działać z bardzo dużą mocą i dobrą wydajnością, dlatego często wprowadza się modyfikacje zastosowanego w nich oprogramowania. Na czym polegają modyfikacje takich maszyn?

Wstępne badanie ciągników rolniczych

Zanim w ciągniku rolniczym zostaną wprowadzone jakiekolwiek zmiany, konieczne jest jego zbadanie. W tym celu wykorzystuje się specjalne oprogramowanie. Podłączenie komputera do ciągnika umożliwia zdobycie informacji o wcześniej wprowadzonych modyfikacjach i ogólnym stanie systemów elektronicznych. Na podstawie takich badań można podjąć decyzję, czy dany ciągnik może zostać poddany tuningowi.

Wynikiem wstępnego badania są wykresy i tabelki przedstawiające parametry pojazdu podczas konkretnych zadań. Na podstawie tych danych można zaplanować szczegóły modyfikacji. Przygotowane wykresy są również dobrą bazą do porównania osiągów po realizacji usługi.

Sprawdź: czy tuning ciągnika się opłaca?

Badanie osiągów używanych maszyn

Maszyny z drugiej ręki mogły być już wcześniej poddane tuningowi. Badanie z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania pozwala na szybkie sprawdzenie, czy dana maszyna przechodziła już modyfikację. W ten sposób można uniknąć sytuacji, gdy urządzenie zostanie ponownie poddane chip tuningowi. Takie zdarzenie mogłoby spowodować zbyt duże obciążenie pojazdu, wpływając na jego bezpieczeństwo i sprawność.

Firma Agroecopower przeprowadziła badania m.in. w GR Snela. Jego właściciel dysponuje co najmniej kilkoma ciągnikami rolniczymi z drugiej ręki. W wielu przypadkach okazało się, że maszyny te były już wcześniej modyfikowane, a więc niektórych z nich nie można poddać tuningowi. Badania na hamowni wykazały również, że wybrane ciągniki co prawda przeszły zmiany w oprogramowaniu, jednak wciąż możliwe jest zwiększenie ich mocy o kilka procent.

O ile można zwiększyć moc ciągników?

Ciągniki rolnicze wykorzystywane w gospodarstwach rolnych zwykle mają swego rodzaju rezerwę mocy pozostawioną przez producenta. Odpowiednio wprowadzone modyfikacje oprogramowania pozwalają na jej podniesienie o około 20%, w zależności od rodzaju i parametrów technicznych urządzenia.

Większość ciągników rolniczych można poddać tuningowi. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wprowadzenie zmian w oprogramowaniu mogłoby przyczynić się do zbyt dużego obciążenia maszyny. Ma to miejsce w przypadku, kiedy urządzenie było już tuningowane lub jest ono w złym stanie technicznym. Takie informacje można zdobyć podczas badania na hamowni przed wprowadzeniem modyfikacji.

Gdzie przeprowadza się badania ciągników rolniczych przed tuningiem?

Przed tuningiem ciągniki rolnicze muszą być sprawdzone na tzw. hamowni. Konstrukcja ta wygląda nieco inaczej niż w przypadku samochodów osobowych. Agroecopower ma możliwość dostarczenia hamowni wraz z niezbędnym oprogramowaniem we wskazane miejsce. Najczęściej pomiary wykonuje się na równych placach, na których jest wystarczająco dużo miejsca, by możliwe było łatwe manewrowanie pojazdem. Ciągnik jest następnie podłączany do aparatury znajdującej się w samochodzie dostawczym. Dzięki temu nie ma konieczności wprowadzania ciężkich i dużych pojazdów na specjalne hale.

Pomiar jest wykonywany w taki sposób, by możliwe było utrzymanie pojazdu w jednym miejscu. Jest on poddawany dużym obciążeniom, jednak wszystko ma miejsce wewnątrz systemów elektronicznych. Pomiar nie wymaga więc dysponowania dużą przestrzenią – pojazd jest rozpędzany tylko teoretycznie.