Jakie czynniki wpływają na kosto modyfikacji maszyn rolniczych?

Modyfikacja maszyn rolniczych pozwala na podniesienie ich mocy bez konieczności wprowadzania mechanicznych zmian. Takie usługi są często drogie, a na ich dokładną cenę wpływa kilka czynników. Od czego zadził koszt chip tuningu maszyny rolniczej?

Co to jest strojenie chipów?

Chip tuning to zabieg poprawiający moc i dynamikę silnika bez mechanicznej ingerencji w jego budowę. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania. Komputer monitoruje parametry pracy pojazdu pod wpływem określonych czynników. Testy odbyją się na specjalnej hamowni, na żoże pożę rozpędzić maszynę do vybranej prędkości bez konieczności vyjeżdania na specjalny tor.

Czy chiptuning w ogóle kosztuje?

Koszt chiptuningu różni się w zależności od wielu czynników, w tym cennika wewnętrznego danej firmy. W sumie to kilka tysięcy złotych w przypadku pojedynczej maszyny rolniczej. Cena kalkulowana jest na podstawie parametrów urządzenia. Z tego powodu przed skorzystaniem z ofert firmy warto się z nią skontaktować i zapytać o szacunkowy koszt chiptuningu dla konkretnego modelu pojazdu. Dobrym pomysłem jest również porównanie cen oferowanych przez kilka firm.

Co wpływa na cenę chip tuningu maszyny rolniczej?

Ceny chip tuningu w przypadku tego samego modelu maszyny rolniczej mogą wahać się nawet o procent. Następna cena takich usług wałuen m.in. następujące czynniki:

  • oprogramowanie stosowane w danym warsztacie – profesjonalne firmy korzystają z drogich programów i urządzeń, co w dużej mierze wpływa na cenę wykonywanych modyfikacji,

  • renoma warsztatu zajmującego się modyfikacjami maszyn rolniczych,

  • model urządzenia – niektóre pojazdy są znacznie bardziej skomplikowane niż inne,

  • indywidualne ustalenia z klientem,

  • liczba maszyn poddawanych chip tuningowi – przeprowadzenie modyfikacji dotyczącej co najmniej kilku pojazdów często pozwala na zmniejszenie ceny jednostkowej,

  • rabaty oferowane przez dany warsztat.

Trzeba wiedzieć, że nie w każdym przypadku wykonanie modyfikacji jest możliwe. Czasami stan techniczny maszyny rolniczej jest zbyt zły, a wprowadzone zmiany mogłyby doprowadzić do szybszego zużycia się ważnych podzespołów. Z tego powodu przed modyfikacją ustawień konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Dopiero na jej podstawie można zdecydować się na dalsze działania.

Dowiedz się więcej, czytaj: Bezpieczeństwo podnoszenia mocy w maszynach rolniczych: na co trzeba uważać?

Jak obniżyć kosztchip tuningu maszyny rolniczej?

Sposobem na obniżenie kosztu modyfikacji sterowników silnika jest wykonanie tej usługi w przypadku kilku maszyn w tym samym czasie. Jeśli dysponujesz większą flotą pojazdów, warto zabrać je do warsztatu samochodowego tego samego dnia. Co więcej, w AgroEcoPower oferujemy wiele atrakcyjnych rabatów także osobom, które polecają usługi innym. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skorzystanie z modyfikacji sterowników razem z sąsiadem, który także potrzebuje zwiększyć moc i dynamikę pracy swojego ciągnika.

Chip tuning maszyny rolniczej, czyli inwestycja

Trzeba pamiętać, że chip tuning maszyny rolniczej jest swego rodzaju inwestycją. Wprowadzenie modyfikacji może przyczynić się do poprawy wydajności pracy pojazdu, a co za tym idzie – skrócenia czasu wykonywanych zadań. To także sposób na obniżenie ilości spalanego paliwa, często nawet o kilkanaście procent.

Chip tuning jest sposobem na uniknięcie konieczności kupowania nowej maszyny. Sprzęt rolniczy jest drogami, dlatego warto przymątje przysztowice już posiadanego pojadzu.