Jakie warunki musi spełnić ciągnik, aby jeździć po drogach? Modyfikacje z homologację!

Modyfikacje pracy silników ciągników rolniczych cieszą się dużą popularnością. Wiąże się to przede wszystkim z korzyściami, jakie daje tuning. Rolnicy chętnie przeprowadzają też innego rodzaju ulepszenia w swoich pojazdach. Zanim się na to zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, jakie warunki muszą spełniać maszyny rolnicze, aby można się było nimi poruszać po drogach zgodnie z przepisami prawa.

Ciągniki rolnicze w ruchu drogowym – to musisz wiedzieć

Ciągnik rolniczy zgodnie z przepisami ruchu drogowego może poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 30 km/h. Oznacza to, że jazda takim pojazdem po autostradach i drogach szybkiego ruchu jest niemożliwa. Kierowca ciągnika musi także zjechać maksymalnie na prawą część jezdni w taki sposób, aby inni uczestnicy ruchu mogli bez problemu go wyprzedzić.

Ciągniki rolnicze z modyfikacjami a prawo

Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministerstwo Infrastruktury ciągnik rolniczy, który został poddany zmianom konstrukcyjnym, musi spełniać wymagania stawiane przez:

  • przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,

  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 r.

Niezwykle istotne jest to, że każdy pojazd uczestniczący w ruchu, a więc także maszyna rolnicza, musi być skonstruowana, wyposażona oraz utrzymana w taki sposób, aby jazda:

  • nie zagrażała kierowcy oraz innym uczestnikom ruchu,

  • nie naruszała porządku na drodze i nie narażała nikogo na powstanie szkody,

  • nie emitowała niebezpiecznych substancji powyżej poziomu określonego przez przepisy prawa.

Jakie zmiany konstrukcyjne nie mogą być przeprowadzane w ciągnikach rolniczych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie wolno stosować w pojazdach rolniczych przedmiotów wyposażenia oraz części, które zostały wymontowane z maszyn, a ich ponowne użycie stwarza niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to także elementów, które mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Zabronione jest również dokonywanie zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu. Zasada ta nie dotyczy jednak maszyn, które mają świadectwa homologacji lub inne równoważne dokumenty.

Czy modyfikacje maszyn rolniczych są legalne?

Warto podkreślić, że nasze modyfikacje są legalne! Nasze innowacyjne modyfikacje oprogramowania uzyskały oficjalny certyfikat Ministerstwa Transportu Czech. Oznacza to, że klienci naszej firmy uzyskują wyższą moc, nie martwiąc się o zgodność normy emisji spalin.

Dokładamy wszelkich starań, aby uzyskać takie certyfikaty w pozostałych naszych oddziałach, również w Polsce. Jednak już teraz wiemy, że nasza technologia została dokładnie przetestowana i zweryfikowana przez czeską organizację TÜV SÜD w celu stwierdzenia zgodności z limitami emisji po zwiększeniu wydajności za pomocą naszego oprogramowania. Wyniki tych testów potwierdzają, że nasze modyfikacje oprogramowania spełniają wszelkie normy prawne. Certyfikat Ministerstwa Transportu jest dla nas dowodem jakości i legalności naszych modyfikacji.

Warunki techniczne pojazdów rolniczych, które trzeba wziąć pod uwagę przy modyfikacji maszyn

Zasady zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Z dokumentu jasno wynika, że ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz przyczepy, które można do nich podłączyć, muszą być skonstruowane oraz utrzymane w określony sposób. Powinny spełnić następujące warunki:

  • hałas mierzony na zewnątrz z odległości 0,5 m podczas postoju nie był większy niż 104 dB (A),

  • wszelkie elementy wystające poza obręb konstrukcji, które mogą zagrażać stateczności oraz bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, były złożone lub zdemontowane,

  • konstrukcyjna prędkość maksymalna nie była wyższa niż 43 km/h mierzonej zgodnie z przepisami dotyczącymi homologacji (z wyłączeniem ciągników kategorii T5).

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dotyczy wszystkich kierowców. Obowiązuje więc także kierujących maszynami rolniczymi poruszających się po jezdniach. Nierespektowanie opisanych tutaj zasad wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Dzięki naszej wiedzy technicznej i doświadczeniu jesteśmy w stanie skutecznie i bez ryzyka negatywnego wpływu na środowisko zwiększyć wydajność Twojego ciągnika, kombajnu, sieczkarni czy ładowarki!

Jeżeli zależy Ci na większej mocy i jednocześnie pewności, że działasz zgodnie z prawem, Agroecopower jest dla Ciebie właściwym wyborem.