Kiedy zwiększyć moc w traktorze?

Silnik w traktorze może pracować lepiej, wydajniej – wystarczy, że maszyna zostanie powierzona w ręce specjalistów. Z przeprowadzeniem modyfikacji jego parametrów jest związanych wiele korzyści, a w tym mniejsze zużycie drogiego paliwa. Dlatego nad zwiększeniem mocy silnika nie warto długo się zastanawiać – tuning maszyny zostanie szybko i w wielu aspektach doceniony przez jej właściciela.

Powody, dla których warto zwiększyć moc w traktorze

Moc silnika to jeden z najważniejszych parametrów w traktorze. Od tego, jak działa jednostka napędowa, zależy wydajność i komfort pracy w gospodarstwie. Ciągnik o satysfakcjonującej mocy może pracować z dużymi sprzętami i ma większy potencjał.

Ci, którzy chcieliby podkręcić parametry traktora, aby pracował on efektywniej, mogą zawsze zdecydować się na jego tuning. Taka modyfikacja ustawień silnika jest kusząca – i to z wielu względów.

Zwiększenie mocy w traktorze oznacza:

  • mniejsze wydatki ponoszone w związku z eksploatacją maszyny

Kiedy silnik ma większą moc, potrzebuje mniej paliwa, aby napędzać pozostałe podzespoły. To, jakich oszczędności można się spodziewać, zależy od rodzaju, modelu jednostki napędowej. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zużycie paliwa spada o od 5 do 18%;

  • mniejsze obciążenie silnika

Dzieje się tak, gdyż podczas tuningu optymalizowana jest wartość ciśnienia, pod którą wtryskiwane jest paliwo, jego ilość oraz czas wtrysku.

Podczas tuningu moc silnika może być zwiększona o od 5 do 30%. Oznacza to realne korzyści i zyski dla właściciela maszyny.

Właśnie dlatego zawsze warto zdecydować się na podkręcenie parametrów traktora – a zwłaszcza wtedy, kiedy jego możliwości nie są wystarczające w stosunku do potrzeb gospodarstwa. W takiej sytuacji tuning maszyny to zdecydowanie korzystniejsza finansowo opcja niż zakup nowego sprzętu.

W jaki sposób przebiega tuning traktora?

Rentowność prowadzenia gospodarstwa zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób sprawują się wykorzystywane w nim maszyny. Traktory są niezbędne podczas prac w polu, dlatego im lepiej one pracują, tym można liczyć na większe zyski z upraw.

W związku z tym powierzenie ciągnika w ręce fachowców to zawsze dobra decyzja. Tuning maszyny polega na modyfikacji oprogramowania, które zarządza pracą silnika, a w tym na:

  • kompleksowej diagnostyce

Specjaliści dokładnie weryfikują dotychczasowe parametry, ustawienia silnika i tworzą ich kopię zapasową – na wypadek, gdyby trzeba było ponownie je wprowadzić. Na tym etapie następuje też pomiar mocy jednostki napędowej oraz ocenia się, jak można zmodyfikować zarządzające nią oprogramowanie, aby była wydajniejsza;

  • wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu

Silnik dostaje nowe życie, dzięki specjalnie stworzonemu dla niego oprogramowaniu. Jest ono zapisywane przez specjalistów w jednostce sterującej;

  • weryfikacji działania maszyny po wprowadzeniu zmian

Fachowcy dokonują ponownej diagnostyki i pomiaru mocy, a właściciel tuningowanej maszyny ma możliwość jazdy próbnej – to właśnie wtedy przekonuje się on, jak słuszną podjął decyzję.

Producenci silników zostawiają w nich zapas mocy, który bez tuningu maszyny nie może być wykorzystany. Jest to jeden z powodów, dla których zawsze warto zdecydować się na pomoc fachowców. Modyfikacja oprogramowania pozwala wydobyć potencjał tkwiący w traktorze.

Czy zwiększenie mocy w traktorze może być niebezpieczne dla silnika?

Na temat tuningu traktora krąży wiele mitów, z których wynika między innymi to, że jest on szkodliwy dla silnika. Jednak oddając maszynę w ręce naszych fachowców i następnie korzystając z niej zgodnie z ich zaleceniami, nie ma powodów do obaw – ciągnik nie ucierpi, a jedynie zyska na takiej modyfikacji.