Moment obrotowy silnika: czym jest i czy można go zwiększyć w maszynach rolniczych?

 

Wydajne i ekonomiczne w eksploatacji maszyny rolnicze to klucz do tego, aby zwiększyć rentowność upraw oraz ułatwić sobie pracę w polu. Dlatego też warto przyglądać się wszystkim parametrom urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie. Jednym z nich jest moment obrotowy silnika. To od niego w dużej mierze zależy, jak będzie sprawować się ciągnik czy kombajn. Dowiedz się, czym jest moment obrotowy i co zrobić, aby zwiększyć go w maszynie rolniczej!

Moment obrotowy silnika – co to takiego?

 

Moment obrotowy to siła, którą wytwarza silnik w czasie pracy. Jest ona potrzebna, aby pojazd mógł pokonać opory i zacząć się poruszać. Moment obrotowy jest wartością mierzalną – mierzy się go na wale korbowym, który jest elementem silnika. Jego wartość podaje się niutonometrach – dotyczy to maszyn wyprodukowanych w Europie – lub w funtostopach, jeśli silnik pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Moment obrotowy można poczuć „na własnej skórze” – w momencie, gdy pojazd gwałtownie przyspiesza. Im jest on większy, tym maszyna lepiej radzi sobie z pokonywaniem oporów podczas jazdy – związanych z tarciem kół o podłoże czy z przeszkodami znajdującymi się na polu.

W jaki sposób można zwiększyć moment obrotowy w maszynie rolniczej?

Maszyny wykorzystywane w gospodarstwach rolnych mają dużą masę – ponadto zbierają one z pola plony, co dodatkowo zwiększa ich ciężar. Dlatego zamontowane w nich silniki mają zdecydowanie większy moment obrotowy niż pojazdy, które poruszają się po ulicach.

Kiedy kombajn czy ciągnik mają większą moc obrotową, lepiej sprawują się podczas prac na polu. Istnieją sposoby na to, aby podkręcić ten parametr – dzięki temu chcąc sprawniej zbierać plony, przygotowywać ziemię pod wysiew, nie trzeba inwestować w zakup nowej, drogiej maszyny. Tuningiem sprzętu rolniczego zajmują się fachowcy, którzy:

  • dokładnie przyglądają się danej maszynie

Oceniają jej stan techniczny i możliwości. Ponadto biorą pod uwagę sugestie i oczekiwania jej właściciela, który będzie wykorzystywał ją do prac polowych;

  • modyfikują oprogramowanie sterujące pracą silnika i jego momentem obrotowym

Silniki w maszynach rolniczych mają zwykle niewykorzystywany zapas mocy. Zainstalowanie w nich nowego oprogramowania pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał. Tym samym stają się one wydajniejsze i lepiej radzą sobie z pokonywaniem oporów;

  • weryfikują, czy po przeprowadzonym tuningu, maszyna dobrze się sprawuje

Wykonują pomiary mocy i przeprowadzają jazdę próbną. Następnie wystawiają kartę gwarancyjną, na której są wskazane nowe parametry maszyny.

Czy warto zwiększać moment obrotowy silnika w maszynach rolniczych?

Chiptuning – czyli modyfikacja programu zarządzającego silnikiem – umożliwia zwiększenie mocy momentu obrotowego o aż od 5 do 25%. Korzyści z poddania maszyny rolniczej takiej modernizacji są ogromne:

  • koszt tuningu jest znacznie mniejszym wydatkiem niż zakup nowocześniejszej maszyny – jednocześnie dotychczas używany ciągnik czy sieczkarnia sprawują się zdecydowanie lepiej podczas prac polowych;
  • oszczędności na paliwie – kupowanie paliwa oznacza spore wydatki. Modernizacja maszyny pod kątem tego, aby miała ona większy moment obrotowy, pozwala ograniczyć te koszty. Maszyna po takim tuningu zużywa zdecydowanie mniej paliwa.

Inwestycja w sprzęt do prac polowych jest często konieczna, aby zwiększyć rentowność gospodarstwa. Jednak nie oznacza to, że rolnik jest zawsze zmuszony kupić nową maszynę – warto zastanowić się nad tym, aby podkręcić parametry do tej pory używanego kombajnu, ciągnika, sieczkarni.