Myślisz o wymianie ciągnika? Sprawdź, czy to rzeczywiście konieczne!

Ciągnik stanowi podstawowe wyposażenie w każdym gospodarstwie rolnym. Pozwala na szybkie wykonywanie prac polowych. Do pojazdu można bowiem podłączyć dowolny osprzęt. Po kilku latach użytkowania ciągnika może jednak okazać się, że jego parametry przestają być wystarczające. Czy zawsze trzeba wymieniać go na nowy model?

Stan techniczny ciągnika a jego wydajność

Po wielu latach korzystania z ciągnika często można zaobserwować spadek jego mocy i zbyt małą wydajność podczas prac. W takiej sytuacji nie zawsze trzeba decydować się na zakup nowego pojazdu. Czasami wystarczy naprawa podzespołów ciągnika oraz wymiana elementów eksploatacyjnych, jak np. filtry paliwowe. Wyższe spalanie, niepokojące dźwięki i spadek wydajności mogą być sygnałem do odwiedzenia warsztatu urządzeń rolniczych. Regularne przeglądy i pielęgnacja maszyny pozwalają utrzymać ją w odpowiednim stanie przez lata.

Nie zawsze trzeba wymieniać zużyte elementy. Czasem komponenty pojazdu wciąż mogą pełnić swoją funkcję, ale wymagają dokładnego przeczyszczenia i wymiany części, które niszczą się najszybciej. Takie zabiegi są określane mianem regeneracji. Po ich wykonaniu element pojazdu pozwala na bezproblemowe korzystanie przez kolejne miesiące, a nawet lata. Regeneracja zwykle jest znacznie tańsza niż nowy ciągnik, dlatego warto ją rozważyć.

Tuning ciągników rolniczych

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, producenci maszyn rolniczych niekiedy pozostawiają niewykorzystany potencjał silnika i innych podzespołów w urządzeniu. Właściciel pojazdu może udać się do warsztatu, w którym specjaliści podkręcą moc ciągnika, dzięki czemu stanie się on wydajniejszy. W takich miejscach przeprowadza się różnego rodzaju modyfikacje, dopasowane do potrzeb danego użytkownika maszyny rolniczej.

Tuning ciągnika polega na zwiększeniu mocy silnika w oparciu o wskazania podłączonego komputera. Zabieg przeprowadzany przez specjalistę jest bezpieczny dla pojazdu i jego użytkownika. Wynikiem tuningu silnika jest więc zwiększenie mocy maszyny rolniczej, bez negatywnego wpływu na jej podzespoły. Po zakończonych pracach ciągnik może szybciej reagować na wciskanie pedału gazu i dostosowywać swoją pracę do zmian obciążenia.

Czytaj więcej: Tuning ciągnika: czy to się opłaca?

Czy wszystkie ciągniki mogą zostać poddane tuningowi?

Tuning sprawdza się najlepiej zwłaszcza w przypadku traktorów wyposażonych w układy wtrysku typu common rail. Można go przeprowadzić także w pojazdach z pompowtryskiwaczami. Tuningowi da się poddać dowolny model ciągnika, jednak w przypadku maszyn z pompami mechanicznymi jest on zdecydowanie najmniej skuteczny. Praca z takim typem traktorów jest też dość trudna i wymaga ingerencji mechanicznej.

Oceną tego, czy w przypadku danego pojazdu da się przeprowadzić chip tuning i czy będzie on efektywny, zajmują się specjaliści. Możliwość modyfikacji parametrów silnika w dużej mierze zależy też od wieku maszyny rolniczej. Warto udać się do warsztatu urządzeń wykorzystywanych przy pracach polowych i określić, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danym przypadku.

Kiedy wymiana ciągnika na nowy model jest niezbędna?

Kupno nowego ciągnika może być konieczne w sytuacji, gdy aktualnie używany model jest w zbyt złym stanie technicznym, by można było go zregenerować lub poddać tuningowi. Czasami koszt wymiany zużytych elementów znacznie przewyższa wartość całego pojazdu. W ostatnim czasie opracowano również technologie zmniejszające zużycie paliwa i poprawiające komfort pracy, dlatego nowsze ciągniki zwykle są funkcjonalniejsze niż modele wyprodukowane kilka lub kilkanaście lat temu.