Nieprofesjonalna zmiana oprogramowania w ciągniku: czym grozi?

Silnik znajdujący się w twoim ciągniku może pracować jeszcze efektywniej i być wydajniejszy niż założył to jego producent. Tkwi w nim ukryty zapas mocy, którą można wydobyć, zmieniając parametry oprogramowania maszyny. Taka operacja jest całkowicie bezpieczna dla traktora – pod warunkiem, że jej przeprowadzeniem zajmą się wykwalifikowani fachowcy. Sprawdź, co może zdarzyć się, jeśli tuning silnika zlecisz niewłaściwej osobie.

Jak profesjonalnie przeprowadza się zmianę oprogramowania w ciągniku? Tuning silnika krok po kroku

Przeprowadzenie tuningu silnika w traktorze to kilkuetapowa procedura. Wymaga ona od fachowca znajomości specyfiki samej maszyny, jej jednostki napędowej oraz zarządzającego nią oprogramowania.

Zmiana parametrów pracy silnika polega na:

 • weryfikacji tego, jakie możliwości ma maszyna oraz poznania oczekiwań jej właściciela. Fachowiec analizuje parametry jednostki napędowej, aby jak najlepiej przygotować się do wprowadzenia zmian w oprogramowaniu. Natomiast właściciel ciągnika dowiaduje się wtedy, na jaki wzrost jej mocy może liczyć. Specjaliści oceniają, o ile można ją zwiększyć, aby nie wiązało się to ze szkodą dla maszyny;
 • szczegółowej diagnostyce pojazdu – mierzy się wtedy, jaką moc ma silnik oraz wykonuje się zapasową kopię fabrycznych ustawień oprogramowania;
 • wprowadzaniu zmian w systemie zarządzającym jednostką napędową oraz ich zapisaniu;
 • ocenie tego, jak sprawuje się maszyna po zmodyfikowaniu oprogramowania – ponownie zostaje zmierzona moc silnika oraz wystawia się wtedy kartę gwarancyjną pojazdu.

 

Zmiana oprogramowania w ciągniku – dlaczego warto?

Właściciel maszyny, której silnik przeszedł profesjonalny tuning, odczuje korzyści zarówno podczas pracy w polu, jak i we własnym budżecie. Wprowadzenie zmian w oprogramowaniu i podkręcenie parametrów jednostki napędowej:

 • oznacza wzrost mocy pomiędzy 5 a 30%, a momentu obrotowego w przedziale od 5 do 25% – w praktyce taki ciągnik lepiej sprawuje się podczas prac polowych;
 • zapewnia mniejsze zużycie paliwa – tym samym tuning silnika gwarantuje oszczędności. Maszyna po wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu i podkręceniu jej mocy zużywa do aż 18% mniej paliwa.

Ze względu na te korzyści modyfikacja systemu zarządzającego jednostką napędową jest kuszącą perspektywą. Jednocześnie nie należy powierzać ciągnika w ręce osób, które mają nikłe pojęcie o tuningowaniu silników.

Błędy podczas tuningowania ciągników i nieumiejętna modyfikacja ustawień – skutki

Nieprofesjonalna firma, która zajmie się twoją maszyną, może wyrządzić jej sporo szkód. Efekt tuningu będzie wtedy odwrotny do zamierzonego – na pewno nie będziesz zadowolony z tego, jak ciągnik sprawuje się po takim zabiegu.

Niepoprawnie przeprowadzona zmiana oprogramowania do zarządzania silnikiem może skutkować:

 • mniejszą wytrzymałością zmęczeniową tłoków oraz innych elementów jednostki napędowej – będzie to spowodowane wyższą temperaturą pracy silnika;
 • uszkodzeniem układu przeniesienia napędu;
 • trwałym uszkodzeniem silnika wynikającym z przeciążenia elementów, z których jest zbudowany;
 • większą emisją spalin;
 • większym zużyciem paliwa;
 • utratą gwarancji – jeśli silnik będzie tuningowany niezgodnie z jego specyfikacją techniczną, gwarancja straci ważność.

Dlatego modyfikacja oprogramowania nie może być przeprowadzona przez każdego mechanika. Jeśli zlecisz ją fachowcom z AGROECOPOWER możesz mieć pewność, że proces przebiegnie prawidłowo. Specjalizujemy się w tuningowaniu silników w traktorach i mamy w tym duże doświadczenie. Stawką jest sprawność i wydajność ciągnika – najważniejszej maszyny podczas prac polowych.