Przygotowanie kombajnu do żniw

Żniwa to dla rolnika czas wielkiej ekscytacji, ale i wyzwań. To kluczowy moment, zwieńczający całoroczny wysiłek i determinujący obfitość plonów. Aby ten proces przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kombajnu. 

Co zrobić, żeby Twój kombajn był gotowy na żniwa?

Wystarczy ze spełnisz tych 9 kroków, a Twój kombajn będzie przygotowany na żniwa jak nigdy wcześniej!

Gruntowne sprzątanie

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie kombajnu z resztek plonów, kurzu i brudu. Szczególną uwagę zwróć na sieczkarnię, heder, sita i elewatory. Pamiętaj też o sprawdzeniu stanu wszystkich pasów, łańcuchów i śrub. Dokręć luźne elementy, a zużyte części wymień na nowe.

Silnik w formie

Silnik to serce kombajnu, dlatego jego stan techniczny jest bardzo istotny dla prawidłowej pracy maszyny. Sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego, a także stan filtrów powietrza i paliwa. Wyreguluj obroty silnika zgodnie z zaleceniami producenta.

Regulacja hedera przed żniwami

Heder odpowiada za ścinanie zbóż, dlatego jego prawidłowa konfiguracja jest kluczowa. Należy sprawdzić stan noży i palców, regulując ich wysokość i kąt nachylenia. Ważna jest również kontrola taśmy hedera i regulacja jej napięcia.

Jak zadbać o sieczkarnię kombajnu?

Sieczkarnia odpowiada za rozdrabnianie słomy i rozrzucanie jej po polu. Należy zweryfikować stan noży sieczkarni i wyregulować ich długość. Istotna jest również kontrola stanu bębna sieczkarni oraz regulacja jego obrotów.

Regulacja sit

Sita odpowiadają za oczyszczanie ziarna z plew i innych zanieczyszczeń. Należy sprawdzić ich stan i wyregulować otwory. Ważna jest również kontrola stanu wentylatorów sit i regulacja ich prędkości obrotowej.

Montaż i sprawdzenie dodatkowych elementów kombajnu

Jeśli kombajn posiada dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak stół do rzepaku czy adapter do kukurydzy, należy je również sprawdzić i prawidłowo zamontować.

Ostateczna weryfikacja kombajnu

Przed rozpoczęciem żniw należy przeprowadzić próbę jazdy kombajnu, aby upewnić się, że wszystkie elementy maszyny działają prawidłowo. W trakcie próby należy sprawdzić pracę silnika, hedera, sieczkarni, sit i dodatkowego wyposażenia.

Części zamienne na wyciągnięcie ręki

Należy zadbać o dostępność niezbędnych części zamiennych, takich jak noże, pasy i filtry, na wypadek ewentualnych awarii podczas żniw. Szybka naprawa pozwoli zminimalizować straty czasu i zapewni ciągłość pracy.

Mechanik - Twój doradca

Przed rozpoczęciem żniw warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, który dokona przeglądu kombajnu i udzieli fachowych porad dotyczących jego obsługi. Wiedza i wskazówki specjalisty mogą znacząco wpłynąć na bezproblemowy przebieg żniw.

Pamiętaj, że dokładne przygotowanie kombajnu do żniw jest konieczne dla osiągnięcia optymalnej wydajności i bezproblemowego przebiegu zbiorów. Stosując się do powyższych kroków, możesz zapewnić sobie spokojną pracę i obfite plony.