Zimowa modyfikacja ciągnika – jakie daje korzyści?

Nawet jeżeli przez kilka najbliższych miesięcy nie będziesz uruchamiać traktora, pomyśl, co można zrobić, aby w kolejnym sezonie prac polowych sprawował się on jeszcze lepiej. Jeżeli podkręcisz parametry znajdującego się w nim silnika, możesz spodziewać się wielu korzyści – związanych z wydajnością i kosztami eksploatacji maszyny. Oto dlaczego i zimą warto zająć się swoją maszyną!

Co możesz zrobić ze swoim ciągnikiem zimą?

Silnik zamontowany w twoim ciągniku ma „ukryty” zapas mocy. Aby w pełni wykorzystać potencjał jednostki napędowej i jej możliwości, możesz oddać maszynę w ręce fachowców. Zajmą się oni jej tuningowaniem. Na czym polega taka modernizacja traktora?

  • Specjalista zapozna się ze specyfikacją ciągnika i dokładnie przeanalizuje dane dotyczące silnika. Wysłucha też twoich oczekiwań co do traktora – przed rozpoczęciem pracy weźmie pod uwagę to, do czego wykorzystujesz maszynę.
  • Kolejnym krokiem jest zapisanie starych ustawień oprogramowania zarządzającego pracą jednostki napędowej. Następnie fachowiec zmienia jej parametry tak, aby zyskała dodatkową moc – wszystko to robi się za pomocą komputera podłączonego bezpośrednio do traktora.
  • Po takiej modernizacji właściciel ciągnika testuje maszynę – porównywane są jej możliwości sprzed i po tuningu.

To, jak pracuje silnik po modyfikacji ustawień oprogramowania, może zaskoczyć. Efekty modyfikacji jego ustawień to same korzyści dla gospodarstwa.

Większa wydajność maszyny = większa efektywność prac polowych

Po przeprowadzeniu tuningu moc silnika może wzrosnąć nawet o 30%, a moment obrotowy o od 5 do 25% – w porównaniu do stanu sprzed modernizacji maszyny.

W praktyce oznacza to, że prace w polu – siew, nawożenie, przygotowanie gleby pod uprawy – będziesz mógł przeprowadzać szybciej. Tym samym wcześniej zbierzesz plony, a ponadto zaoszczędzony czas możesz poświęcić innym obowiązkom, których nie brakuje, prowadząc gospodarstwo.

Po tuningu pracujesz szybciej, efektywniej, a uprawa zbóż, warzyw, jest bardziej rentowna – w efekcie możesz spodziewać się wzrostu zysków.

Mniejsze zużycie paliwa = oszczędności

Utrzymanie ciągnika w dobrym stanie kosztuje. Koszty przeglądów, wymiany płynów eksploatacyjnych to obciążenie dla budżetu gospodarstwa. Dochodzą do tego wydatki na paliwo – aby móc przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace w polu, należy sporo zainwestować.

Modyfikacja ustawień silnika może pomóc ograniczyć te koszty. Maszyna po tuningu zużywa o od 5 do 18% mniej paliwa w stosunku do tego, ile spalała go do tej pory. Dlatego modernizując ciągnik, zyskujesz – więcej czasu na wykonanie innych zadań i pieniądze, które zostają w twojej kieszeni.

Wydłużenie żywotności maszyny

Jeżeli oddasz ciągnik w ręce fachowców, możesz być pewien, że kompleksowo zajmą się oni twoim sprzętem. Parametry pracy silnika zostaną tak zmodyfikowane, aby przysłużyło się to traktorowi.

Podczas tuningu zmienia się ustawienia dotyczące czasu, ciśnienia i ilości wtryskiwanego paliwa. Parametry te są tak dopasowywane, aby maksymalnie zmniejszyć obciążenie jednostki napędowej. Tym samym silnik pracuje wydajniej, a ponadto jest chroniony przed przeciążeniem. Dzięki temu będzie świetnie sprawował się przez długie lata.

Zima to doskonały moment, aby zająć się tuningiem maszyny. Wtedy, gdy nie używasz jej do przeprowadzania prac polowych, fachowcy mogą zająć się jej modernizacją. Zmiana parametrów, uwolnienie zapasu mocy, to mniejsze zużycie paliwa, a przede wszystkim większa wydajność ciągnika, efektywniejsza praca w polu. Dla rolnika oznacza to zwiększenie rentowności prowadzenia gospodarstwa i zyski.