Zwiększenie mocy w kombajnie i sieczkarni: czy warto w to zainwestować?

To, jak wydajnie pracują maszyny wykorzystywane w gospodarstwie rolniczym, przekłada się na zyski jego właściciela. Aby jak najlepiej móc poradzić sobie z wykonywaniem wszystkich prac – zbieraniem plonów, młóceniem, cięciem trawy – należy zainwestować w nowoczesne maszyny z silnikiem o dużej mocy. Innym rozwiązaniem jest tuning wykorzystywanych do tej pory sprzętów.

Jakie znaczenie mają kombajny i sieczkarnie w gospodarstwach rolnych?

W nowoczesnym, dużym gospodarstwie rolniczym bez kombajnu ani rusz. Składa się na niego wiele podzespołów, dlatego jest niezastąpioną maszyną, która pełni funkcje kilku urządzeń. Kombajn nie tylko zbiera plony, ale także zajmuje się koszeniem i młóceniem ziemi. Dlatego to od tego, jak się on sprawuje, zależy szybkość zbiorów, przygotowanie gruntu pod nowe uprawy, co wpływa na rentowność gospodarstwa.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sieczkarni samojezdnej. Maszyny te – zwane też silosokombajnami – to jedne z najdroższych sprzętów, które mogą znaleźć się w gospodarstwie. Jednak większość rolników nie ma wątpliwości, że inwestycja w sieczkarnię zawsze się opłaca. Jest to wielozadaniowa maszyna do koszenia, cięcia, zgniatania i transportowania gotowej sieczki na przyczepę. Wykorzystuje się je tak samo często wiosną, jak jesienią.

Maszyny rolnicze są drogie, a z czasem na rynku pojawiają się modele o jeszcze lepszych parametrach, a w tym o większej mocy. Nie oznacza to jednak, że starsze urządzenia nie mogą im dorównać. Sposobem na to jest tuning maszyn – kombajnów i sieczkarni – który umożliwia zwiększenie ich mocy.

Jak wygląda zwiększanie mocy maszyn rolniczych?

Producenci kombajnów i sieczkarni prześcigają się, jeśli chodzi o funkcjonalność i parametry techniczne tych urządzeń. W związku z tym, że to moc ma największy wpływ na wydajność maszyn, jest ona coraz większa w nowszych modelach. Można jednak wykorzystać potencjał dotychczas używanych kombajnów i sieczkarni.

Okazuje się, że producenci maszyn zostawiają w nich zapas mocy, która pozostaje niewykorzystywana. Aby ją zwiększyć, muszą one przejść tuning – jest to zadanie dla fachowców, którzy znają sprzęty rolnicze od podszewki. Podkręcenie mocy kombajnów i sieczkarni polega na:

  • poznaniu oczekiwań rolnika oraz weryfikacji samej maszyn – fachowiec ocenia, jakie są jej możliwości;
  • diagnostyce oprogramowania, które do tej pory zarządzało silnikiem i podażą mocy w maszynie. Jego parametry są zapisywane, aby stworzyć kopię zapasową pierwotnych ustawień;
  • wprowadzaniu nowego oprogramowania – ma ono takie parametry, aby maszyna zyskała więcej mocy;
  • weryfikacji działania kombajnu i sieczkarni.

 

Tuning kombajnu i sieczkarni – czy to się opłaca?

Decyzja o zwiększeniu mocy maszyn to strzał w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku starszych modeli. Taki tuning jest zdecydowanie mniej kosztowny niż zakup kombajnu czy sieczkarni. Ponadto maszyny o większej mocy są wydajniejsze, co wpływa na zyski i rentowność upraw:

  • tuning pozwala zaoszczędzić na paliwie

Ceny paliwa nieustannie rosną, przez co zwiększają się koszty produkcji rolnej. Sposobem na to jest tuning kombajnu czy sieczkarni. Podkręcenie mocy maszyny pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa do nawet 18%;

  • zwiększenie mocy to lepsza charakterystyka momentu obrotowego na niskich i średnich obrotach

Dlatego kombajny i sieczkarnie po modernizacji mają bardziej satysfakcjonujące osiągi oraz lepiej sprawują się w czasie pracy polu.

Tuning polegający na wprowadzeniu do maszyny nowego oprogramowania pozwala zwiększyć jej moc o aż od 5 do 30%. Natomiast koszt takiego „zabiegu” to zaledwie ułamek kwoty potrzebnej na zakup nowego kombajnu lub sieczkarni. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami! Chętnie wyjaśnimy szczegóły i rozwiejemy wątpliwości.