Jak zmniejszyć zużycie paliwa podczas prac polowych?

Podczas prac w polu korzysta się z różnego rodzaju maszyn, które wymagają zastosowania oleju napędowego, benzyny lub gazu. Cena tych surowców jest wysoka, dlatego warto tak zoptymalizować działania w gospodarstwie, by ograniczyć ich zużycie. Jak zmniejszyć koszty paliw używanych przy pracach polowych?

Stan techniczny pojazdu a zużycie paliwa

Nie wszyscy wiedzą, że stan techniczny maszyny rolniczej może wpływać na ilość zużywanego przez nią paliwa. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów. Często za zwiększone zużycie paliwa odpowiadają np. zapchane filtry powietrza. O zabrudzenie tych elementów w trakcie prac na polu nie jest trudno – podczas zbiorów czy jazdy po suchej ziemi pojawia się dużo pyłu.

Zapchane filtry mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o kilka procent. Wynika to z braku odpowiedniej ilości powietrza w układzie silnikowym. Po każdym sezonie warto kontrolować stan techniczny pojazdów i wymieniać te elementy, które są już zużyte.

Zużycie paliwa a sposób jazdy ciągnikiem

Maszyny rolnicze mogą zużywać mniej paliwa wtedy, gdy są odpowiednio eksploatowane. Ekonomiczna jazda zakłada brak nieuzasadnionych postojów z włączonym silnikiem, a także utrzymywanie jednostajnej prędkości. Warto kontrolować liczbę obrotów. Większe obciążenie silnika powoduje podniesienie spalania.

Kolejnym sposobem na ograniczenie ilości wykorzystywanego paliwa jest równomierne rozłożenie obciążenia na całym pojeździe. W tym celu można zastosować sztuczne obciążniki. Taki zabieg pozwoli także wyrównać powierzchnię styku obu opon z podłożem, co przekłada się na żywotność ogumienia.

Zużycie paliwa w nowoczesnych maszynach rolniczych

Nowoczesne ciągniki czy ładowarki są wyposażone w szereg funkcji, które pozwalają kontrolować parametry podczas pracy. Elektroniczne wyświetlacze informują o aktualnej prędkości, liczbie obrotów i zużyciu paliwa. Systemy zamontowane w nowoczesnych maszynach rolniczych często pomagają tworzyć statystyki, na podstawie których można zauważyć popełniane błędy i zmienić sposób korzystania z pojazdu. Współczesne technologie pozwalają na przeliczenie zużycie paliwa na hektar i określenie średniej dziennej wartości.

Współczesne maszyny wykorzystywane w rolnictwie często są też bardziej oszczędne. Wyposaża się je w systemy, które pozwalają optymalnie wykorzystywać energię. Wiele z nich samodzielnie dostosowuje tryb pracy i obroty do charakterystyki wykonywanych prac.

Dostosowanie maszyn rolniczych do wykonywanych prac

W wielu gospodarstwach nie ma konieczności używania najwydajniejszych pojazdów dostępnych na rynku. Kupując maszyny rolnicze, warto skupić się na zakresie wykonywanych prac. Jeśli ciągnik będzie poruszać się po równym, twardym terenie, wystarczy model o standardowej mocy. Inaczej jest w sytuacji, gdy pojazd ma pokonywać duże nierówności, a także ciągnąć za sobą ciężki osprzęt. Przed wyborem odpowiedniego typu maszyny warto przeprowadzić analizę swoich potrzeb, by nie przepłacić za rozwiązania, które nie są Ci potrzebne.

Niektóre pojazdy pozwalają również na samodzielne ustawienie trybu funkcjonowania. Zmniejszając liczbę obrotów, można ograniczyć zużycie paliwa o nawet kilka litrów w ciągu dnia pracy. Przekłada się to na wysokie oszczędności, zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw, w których zbiory, opryski i wysiew trwają często kilka dni.

W celu zmniejszenia spalania warto rozważyć tuning silnika. Dowiedz się więcej, przeczytaj artykuł: 35% – o tyle zwiększyliśmy wydajność kombajnu i zmniejszyliśmy zużycie paliwa. Jak to możliwe?

Wdrożenie wspomnianych praktyk pozwala ograniczyć zużycie paliwa o nawet kilkadziesiąt litrów dziennie. To aż kilkaset złotych oszczędności każdego dnia.