Prędkość pracy a zużycie paliwa w ciągnikach rolniczych

Zużycie paliwa w ogromnym stopniu wpływa na koszty ponoszone przez właściciela gospodarstwa rolnego. Z tego powodu wiele osób stosuje techniki, które pozwalają na ograniczenie spalania w ciągnikach rolniczych. Jak prędkość pracy wpływa na ten parametr?

Ile palą ciągniki rolnicze?

Spalanie ciągników rolniczych różni się w zależności od wybranego modelu. Najnowsze maszyny są projektowane w taki sposób, by mogły zachować wydajność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia paliwa – najczęściej oleju napędowego. Zazwyczaj spalanie w nowoczesnych ciągnikach utrzymuje się na poziomie 15 l na hektar, choć dokładna wartość tego parametru zależy od ukształtowania terenu, dołączonego osprzętu oraz charakterystyki wykonywanych prac.

Od czego zależy spalanie paliwa w ciągniku rolniczym?

Na spalanie ciągnika rolniczego wpływa wiele czynników. Wśród nich warto wyróżnić:

  • dołączony osprzęt – warto wybierać elementy od tych samych producentów. Takie produkty są kompatybilne pod względem rozmiarów, a ich masa jest rozłożona tak, by nie powodować zmniejszenia wydajności i podwyższenia spalania,

  • odpowiednie dociążenie – traktor powinien być właściwie dociążony, w zależności od tego, czy pracuje on samodzielnie, czy z dołączonym osprzętem,

  • tarcie elementów roboczych – powinno być jak najmniejsze,

  • warunki pracy – do podwyższenia spalania zazwyczaj dochodzi w sytuacji, gdy urządzenie ma zanieczyszczone filtry. Zjawisko to ma miejsce w wyniku działania drobnego pyłu pochodzącego z ziemi lub zbieranych roślin,

  • prędkość robocza – kluczowe jest zwracanie uwagi na prędkość obrotową silnika, która musi zostać dobrana do mocy pojazdu.

Wspomniane parametry to nie wszystko. Na spalanie wpływa również stan techniczny maszyny. Gdy dojdzie do uszkodzenia ważnych podzespołów, jednym z objawów często jest podwyższenie spalania paliwa. Różnica ta może być znaczna, dlatego po zauważeniu nagłej zmiany warto niezwłocznie udać się do serwisu. Ciągniki rolnicze muszą być również poddawane cyklicznym przeglądom. W ich trakcie można zauważyć usterki, które w najbliższym czasie mogłyby doprowadzić do podwyższenia spalania czy uszkodzenia kolejnych, drogich części pojazdu.

Dowiedz się, dlaczego Twój ciągnik traci moc, czytaj: Dlaczego silnik w ciągniku traci moc? Sprawdź możliwe przyczyny i ich rozwiązanie!

Prędkość pracy a spalanie w ciągniku rolniczym

Zbyt duże obroty silnika prowadzą do podwyższenia spalania, a w dłuższej perspektywie czasu – szybszego zużycia ważnych podzespołów pojazdu. Warto obserwować wskazówkę informującą o tym parametrze. Najczęściej wskaźniki są zaprojektowane w taki sposób, by pozwalały łatwo zauważyć, że prędkość obrotowa jest zbyt wysoka – wówczas wskazówka znajduje się na czerwonym polu. Obniżenie tej wartości i utrzymywanie jej na stałym poziomie pozwala zmniejszyć spalanie w pojeździe nawet o 2 l na godzinę pracy. Po przeliczeniu takiej ilości na koszty paliwa może okazać się, że zmiana prędkości pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu jednego dnia działania maszyny.

Ciągniki są podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi w każdym gospodarstwie rolnym Stanowią one bazę, do której można dołączyć dowolny osprzęt. Zwykle korzysta się z nich przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia, dlatego nawet drobna oszczędność w dłuższej perspektywie czasu może mieć ogromny wpływ na fundusze przedsiębiorstwa.

Współczesne ciągniki są projektowane w taki sposób, by mogły zachować wysoką wydajność prac, przy utrzymaniu niskiego spalania. Producenci co roku wdrażają coraz ciekawsze rozwiązania technologiczne. To właśnie one sprawiają, że nowoczesne traktory spalają nawet dwukrotnie mniej paliwa niż modele sprzed lat – a wszystko z zachowaniem dużej prędkości pracy. Warto również rozważyć poddanie maszyny tuningowi, który – oprócz zwiększenia mocy – pozytywnie wpływa na obniżenie spalania w ciągniku rolniczym

Chcesz wiedzieć więcej o tuningu? Przeczytaj artykuł – Tuning ciągnika: czy się opłaca? lub skontaktuj się z nami!