Modyfikacja maszyn a homologacja. Co musisz wiedzieć?

Wydajność oraz sprawność różnego rodzaju maszyn ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na opłacalność ich wykorzystywania. Bardzo często okazuje się jednak, że ich parametry przestają być wystarczające. W takiej sytuacji warto pomyśleć o modyfikacji pojazdów, która pozwala zwiększyć osiągi. Dowiedz się, co mówią o tym przepisy prawa.

Czym jest modyfikacja maszyny?

Modyfikacji poddawane są przede wszystkim silniki samojezdnych maszyn rolniczych i leśnych, takich jak m.in. ciągniki, kombajny, sieczkarnie. Takie działanie pozwala zoptymalizować parametry pracy jednostek napędowych. Dzięki modyfikacji można osiągnąć:

  • poprawę parametrów wtryskiwania, stosunku powietrza do paliwa, jego ilości i ciśnienia oraz długości i czasu wtrysku, co znacząco zmniejsza obciążenia silników,

  • wzrost mocy w przedziale 5-30% dla wysokoprężnych jednostek napędowych z turbodoładowaniem,

  • wzrost momentu obrotowego o 5-25%,

  • spadek zużycia paliwa o 5-18%.

Modyfikacje są przeprowadzane we wszystkich maszynach najbardziej znanych oraz popularnych producentów takich jak m.in. Claas, New Holland, John Deere oraz Massey Ferguson. Ich lista jest jednak zdecydowanie dłuższa.

Dowiedz się: Jakie czynniki wpływają na koszty modyfikacji maszyn rolniczych?

Czy maszyny poddawane modyfikacji są zgodne z przepisami prawa?

Homologacja jest pozwoleniem na użytkowanie pojazdu, który spełnia normy i wymagania techniczne. Wiele osób obawia się, że maszyny poddane modyfikacji nie będą z nimi zgodne, przez co używanie ich w legalny sposób będzie niemożliwe. Na szczęście korzystając z naszych usług, nie musisz się o to martwić.

Modyfikacje oprogramowania wykorzystywane przez AgroEcoPower mają certyfikat wydany przez Ministerstwo Transportu. Dzięki temu przeprowadzane zmiany w parametrach silników zawsze są zgodne z przepisami. Co ważne, stosowana technologia przeszła testy i została zweryfikowana oraz zatwierdzona przez czeską organizację TÜV SÜD. Analizy przeprowadzone przez tę instytucję jasno wskazały, że po modyfikacji oprogramowania emisja spalin jest zgodna z ustalonymi limitami. Możesz więc bez obaw zdecydować się na poprawę parametrów pracy Twoich maszyn.

Dowiedz się, czym grozi nieprofesjonalna zmiana oprogramowania w ciągniku.

Jak przebiega modyfikacja silników maszyn rolniczych?

Klienci decydujący się na optymalizację parametrów pracy swoich pojazdów rolniczych mogą liczyć na kompleksowe wsparcie oraz obsługę na najwyższym poziomie. Cały proces składa się z następujących etapów:

  • określenia oczekiwań klienta – specjaliści ustalą Twoje potrzeby oraz sprawdzą, jakie modyfikacje mogą zastosować w konkretnych maszynach,

  • diagnostyki – technicy wykonają pomiary mocy oraz przygotują kopię zapasową oprogramowania, która przyda się, gdyby zaszła konieczność powrotu do pierwotnych ustawień,

  • wgrania nowego oprogramowania – nowe ustawienia zostaną zaprogramowane w Twojej maszynie oraz zapisane w jej jednostce sterującej,

  • pomiaru mocy – specjaliści sprawdzą, jakie parametry ma pojazd po modyfikacji, wykonają jazdę próbną oraz przekażą Ci kartę gwarancyjną.

Decydując się na tę usługę, masz pewność, że Twój sprzęt będzie pracował jeszcze wydajniej i efektywniej. Zmniejszenie zużycia paliwa pozwoli Ci także sporo zaoszczędzić, zwłaszcza w przypadku maszyn, które są mocno eksploatowane. Nasi technicy dopasują nowe parametry w taki sposób, aby zmniejszyć obciążenie silnika. To przełoży się nie tylko na jego wydajniejszą pracę, ale też ochroni jednostkę napędową przed przeciążeniami. Dzięki temu Twoja maszyna posłuży Ci bez zarzutu przez długi czas. Uwolnij zapas mocy drzemiącej w silniku i ciesz się nowymi parametrami jego pracy.